KOLAY YABANCI DİL ÖĞRENMENİN YOLLARI - Türk Amerikan Derneği

KOLAY YABANCI DİL ÖĞRENMENİN YOLLARI

1. Dil öğrenmek için çok iyi bir sebebiniz olsun.

Dil öğrenmek uzun süren bir yolculuk olacağı için yol boyunca sizin sürekli motive kalmanızı sağlayacak en önemli şey, inandığınız sebep olacak. Deneyin, faydasını göreceksiniz.

2. Başaracağınıza dair kendinize söz verin.

Zaman ilerledikçe herhangi bir bahanenin sizi yolunuzdan döndürmesine izin vermeyin. Unutmayın, kendinize bir söz verdiniz ve yabancı dil öğrenmek hayatınızın en önemli kararı. Vazgeçmek yok, başaracaksınız!

3. Sizinle aynı heyecana sahip bir partneriniz olsun.

Dil öğrenirken sizinle aynı heyecan ve isteğe sahip bir partnerinizin olması, dil öğrenme sürecini sıkıcı kurallardan çıkartarak, bu süreci eğlenceli bir serüvene dönüştürecektir.

4. Partnerinizle iddiaya girin.

Birbirinizi gaza getirmenin en eğlenceli yolu. Her yarışta bir ödül mutlaka vardır, ödülü istiyorsan hedefe erken varmalısın…

5. Ne kadar arkadaş edinirseniz o kadar iyi.

Yabancı dil öğrenmek, hem o dili konuşan ve öğrenen insanlarla tanışmanızı sağlıyor, hem de bu sosyalleşme size pratik yapma fırsatı olarak geri dönüyor.

6. Kendi kendinize konuşun.

Kulağa tuhaf gelse de aslında bu bir metot. Her ne yapıyorsanız, kendi kendinize anlatın. Böylelikle, çok sayıda kelime ve deyimi aklınızda daha rahat tutabilirsiniz.

7. Konuşabilme fırsatı yaratın.

Daha fazla konuşabilmek için fırsat yaratın. Örneğin İspanyolca öğreniyorsanız, bulunduğunuz şehirde bir İspanyol restoranına gidin ve İspanyolca sipariş verin.

8. Öğrendiğiniz dilde eğlenin.

Popüler kültür de önemli. Japonca öğrenmekse hedefiniz sevmeseniz bile anime izleyip, ara sıra da olsa J-pop dinlemelisiniz. Yunanca öğreniyorsanız, Yunan tavernasında Grek müzik dinlemelisiniz.

9. Çocuk gibi öğrenin.

Çocukların öğrenme metodunu kullanın: Durmadan sorun, merak edin, hata yapın. En önemlisi taklit edin.

10. Duymak için dinleyin.

Doğru telaffuzun yolu o sözcüğü sık sık duymak; ve o sözcüğün ağızda, boğazda yarattığı tınıyı, sesi algılayabilmektir. Bu yüzden daha çok dinleyin.

11. İnsanları o dili konuşurken izleyin.

”Öğrendiğiniz dilde film, dizi seyredin” demek klişe gibi gözükse de ciddi anlamda vakit ayırdığınızda, ağzınızın öğrendiğiniz dile ne kadar kolay alıştığına şaşıracaksınız.

12. Her gün öğrendiğiniz dili kullanın.

Her nasıl olursa olsun öğrenmek istediğiniz dili mutlaka her gün kullanın. O dilde bir şarkı söyleyebilir, internetten chat yapabilirsiniz.

13. Utanmayın!

Hiç kimse, onun ana dilinde hata yapan bir yabancı olduğunuz için size gücenmez, ”öğreniyorum, pratik yapmaya çalışıyorum” deyin, kafi olacaktır. Hatta birçoğunun son derece sabırlı ve yardımsever davranacağını da göreceksiniz.

14. Fotografik hafıza tekniklerini öğrenin.

Beynin öğrenme sistemini çözerek, 100 dakikada 100 kelimeyi rahatlıkla ezberlemek ve unutmamak mümkün bu yöntemle. İngilizce kelimelere odaklanacaksanız bu tip yöntemlerle daha fazla kelime ezberlemeniz kolaylaşacaktır.

15. Öğrenmenin tadını çıkarın, yolunuz uzun.

Motivasyonunuzdan bağımsız olarak; yabancı dil öğrenmek sabır ve emek isteyen, uzun bir yolculuktur. Gerçek anlamda bir yabancı dili öğrendim diyebilmen için birkaç senelik düzenli çalışman gerekiyor. Her an yeni bir bilgi keşfediyor olmanın tadına vararak çalışmak daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Yabancı dil öğrenmek, herkesin başarabileceği kolaylıkta, fakat emek isteyen bir uğraştır.

Whatsapp Destek
x
İletişime Geçmek İçin Hemen Tıklayınız
Whatsapp