KOLAY DİL ÖĞRENMENİN YOLLARI - Türk Amerikan Derneği

KOLAY DİL ÖĞRENMENİN YOLLARI

1. Dil öğrenmek için çok iyi bir sebebiniz olsun.

Dil öğrenmek uzun süren bir yolculuk olacağı için yol boyunca sizin sürekli motive kalmanızı sağlayacak en önemli şey, inandığınız sebep olacak. Deneyin, faydasını göreceksiniz.

2. Başaracağınıza dair kendinize söz verin.

Zaman ilerledikçe herhangi bir bahanenin sizi yolunuzdan döndürmesine izin vermeyin. Unutmayın, kendinize bir söz verdiniz ve yabancı dil öğrenmek hayatınızın en önemli kararı. Vazgeçmek yok, başaracaksınız!

3. Sizinle aynı heyecana sahip bir partneriniz olsun.

Dil öğrenirken sizinle aynı heyecan ve isteğe sahip bir partnerinizin olması, dil öğrenme sürecini sıkıcı kurallardan çıkartarak, bu süreci eğlenceli bir serüvene dönüştürecektir.

4. Partnerinizle iddiaya girin.

Birbirinizi gaza getirmenin en eğlenceli yolu. Her yarışta bir ödül mutlaka vardır, ödülü istiyorsan hedefe erken varmalısın…

5. Ne kadar arkadaş edinirseniz o kadar iyi.

Yabancı dil öğrenmek, hem o dili konuşan ve öğrenen insanlarla tanışmanızı sağlıyor, hem de bu sosyalleşme size pratik yapma fırsatı olarak geri dönüyor.

6. Kendi kendinize konuşun.

Kulağa tuhaf gelse de aslında bu bir metot. Her ne yapıyorsanız, kendi kendinize anlatın. Böylelikle, çok sayıda kelime ve deyimi aklınızda daha rahat tutabilirsiniz.

7. Konuşabilme fırsatı yaratın.

Daha fazla konuşabilmek için fırsat yaratın. Örneğin İspanyolca öğreniyorsanız, bulunduğunuz şehirde bir İspanyol restoranına gidin ve İspanyolca sipariş verin.

8. Öğrendiğiniz dilde eğlenin.

Popüler kültür de önemli. Japonca öğrenmekse hedefiniz sevmeseniz bile anime izleyip, ara sıra da olsa J-pop dinlemelisiniz. Yunanca öğreniyorsanız, Yunan tavernasında Grek müzik dinlemelisiniz.

9. Çocuk gibi öğrenin.

Çocukların öğrenme metodunu kullanın: Durmadan sorun, merak edin, hata yapın. En önemlisi taklit edin.

10. Duymak için dinleyin.

Doğru telaffuzun yolu o sözcüğü sık sık duymak; ve o sözcüğün ağızda, boğazda yarattığı tınıyı, sesi algılayabilmektir. Bu yüzden daha çok dinleyin.

11. İnsanları o dili konuşurken izleyin.

”Öğrendiğiniz dilde film, dizi seyredin” demek klişe gibi gözükse de ciddi anlamda vakit ayırdığınızda, ağzınızın öğrendiğiniz dile ne kadar kolay alıştığına şaşıracaksınız.

12. Her gün öğrendiğiniz dili kullanın.

Her nasıl olursa olsun öğrenmek istediğiniz dili mutlaka her gün kullanın. O dilde bir şarkı söyleyebilir, internetten chat yapabilirsiniz.

13. Utanmayın!

Hiç kimse, onun ana dilinde hata yapan bir yabancı olduğunuz için size gücenmez, ”öğreniyorum, pratik yapmaya çalışıyorum” deyin, kafi olacaktır. Hatta birçoğunun son derece sabırlı ve yardımsever davranacağını da göreceksiniz.

14. Fotografik hafıza tekniklerini öğrenin.

Beynin öğrenme sistemini çözerek, 100 dakikada 100 kelimeyi rahatlıkla ezberlemek ve unutmamak mümkün bu yöntemle. İngilizce kelimelere odaklanacaksanız bu tip yöntemlerle daha fazla kelime ezberlemeniz kolaylaşacaktır.

15. Öğrenmenin tadını çıkarın, yolunuz uzun.

Motivasyonunuzdan bağımsız olarak; yabancı dil öğrenmek sabır ve emek isteyen, uzun bir yolculuktur. Gerçek anlamda bir yabancı dili öğrendim diyebilmen için birkaç senelik düzenli çalışman gerekiyor. Her an yeni bir bilgi keşfediyor olmanın tadına vararak çalışmak daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Yabancı dil öğrenmek, herkesin başarabileceği kolaylıkta, fakat emek isteyen bir uğraştır.

16. Önce Sesleri Hatırlamaya Ve Öğrenmeye Odaklanın

Çocukken yeni bir dil öğrenmek çok daha kolay görünüyordu, değil mi? Bunun bir açıklaması var. Bebekler, tüm dilleri ayırt etme ve onları hızlı bir şekilde hatırlama konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Ancak yaşlandıkça, sesleri hatırlama ve ayırt etme konusundaki bu inanılmaz yeteneği kaybediyoruz. Örneğin, yetişkin Japon öğrenciler İngilizce’deki L ve R seslerini ayırt etmekte çok zorlandıklarını belirtiyor.

Öyleyse, sesleri ve yabancı kelimeleri ezberleme yeteneğini yeniden kazanmanın bir yolu var mı? Bilim evet diyor. Öncelikle, dilbilgisi ve kelime bilgisine hakim olmak yerine ilk önce zor yabancı sesleri tekrarlamaya ve uygulamaya odaklanın. Dinlemek ve cümleleri tekrarlamak için daha fazla zaman harcayın. Konuşmanız hakkında anında geri bildirim alma şansınız varsa bu bildirim performansınız için başka bir büyük güçlendirici olacaktır.

17. "Aralıklı Tekrar" Tekniğini Kullanın

Aralıklı tekrar, oldukça eski bir yöntem olmasına karşın dil öğrenmenin püf noktaları söz konusu olduğunda zamansızdır.

Yeni kelimeleri daha iyi ezberlemenize yardımcı olur. Pratik yapmak için, öğrendiğiniz her kelimeyi ve cümleyi belirli aralıklarla gözden geçirmelisiniz.

18. Yatmadan Önce Çalışın

Uykunun en büyük yararlarından biri, aktif çalışma hafızamızı temizlememize izin vermesi ve böylece öğrenme kapasitemizi arttırmasıdır. Yatmadan önce çalışmak veya pratik yaptıktan sonra biraz kestirmek, öğrendiğiniz tüm bilgileri beyninizin uzun süreli hafıza depolamasını sağlayabilir.

Bilgi oraya ulaştıktan sonra, uzun bir süre güvenle saklanır. Aralıklı tekrarlama tekniği ile de kısa ve uzun süreli hafıza arasındaki bağlantıyı geliştirirsiniz. Tüm bunlar da her şeyi daha hızlı ve doğru hatırlayabilmeniz anlamına gelir.

19. Dili İlgi Alanınız Haline Getirin

Yabancı bir dil öğrenirken, öğrenme hızınızı artırmak ve anlamlandırmanızı geliştirmek için ilgilendiğiniz konularla ilgili içerikler kullanın. Örneğin İngilizce öğrenmeye başladınız ve hızınızı artırmak istiyorsunuz. O zaman hobileriniz veya mesleğinizle ilgili çevrimiçi makaleler okuyun, videolar izleyin veya podcastler dinleyin.

20. Eski ve Yeni Kelimeleri Karıştırın

Beynimiz her zaman yenilik ister, ancak bir kerede çok fazla yeni kelime öğrenmeye çalışmak çok zor olabilir. Bu nedenle, yeni kavramları hatırlamak için bunları bilinen "eski" bilgilerle karıştırmalısınız.

Örneğin, yabancı bir dilde bildiğiniz bir çocuk kitabını okumayı deneyebilirsiniz. Çocuk kitaplarında dil oldukça basittir ve hikayeyi bilmek, sözlüğü kullanmadan yeni sözcüklerin anlamını tahmin etmenize yardımcı olur. Böylelikle yeni ve eski bilgileri karıştırırsınız.

21. Dil Kursları

Daha önce yabancı bir dil kursuna gittiyseniz, faydalarını zaten biliyorsunuzdur. Yabancı dil kurslarının her şeyden önce, çok yönlü olması ve beceri setinizi dengelemesi ve geliştirmesi gerekir.

Ders içerikleri kişiye özel düzenlenmeli ve gerektiğinde esnetilebilmelidir. Daha da önemlisi net bir öğrenme düzeni sunmalıdır. Odağın siz olmadığı bir yabancı dil programı çok da faydalı olmaz değil mi?

Bireysel, grup eğitimi, birebir ya da özel ders. Kursun size sunduğu yabancı dil eğitim programlarından birini seçerek çok kısa sürede yabancı bir dil konuşmaya başlayabilirsiniz.

22. Disiplin Sanatı

Hangi tekniği kullanırsanız kullanın tüm bunlarla ilgili planlar yaparak bu plana sadık kalma disiplini elde etmeniz gerekir. Disiplinli olmak ve planınıza sadık kalmak size her şeyde olduğu gibi dil öğrenme konusunda da başarı getirecektir. İlk başta disiplinli olmak zor gelebilir. Bir süre sonra yaptıklarınız rutin hale geldiğinde öğrenmenin daha kolay ve verimli olduğunu göreceksiniz.  

Whatsapp Destek
x
İletişime Geçmek İçin Hemen Tıklayınız
Whatsapp