TOEFL Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular - Türk Amerikan Derneği

TOEFL Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1) TOEFL nedir?
Anadili İngilizce olmayan fakat, İngilizce bilgi düzeylerini resmi olarak belgelemek isteyen kişilerin girebileceği uluslararası İngilizce yeterlilik sınavıdır. İngilizce bilgi düzeyinizi ölçmeye yarayan gelişmiş bir düzey belirleme sınavıdır. Dünya çapında kabul gören saygın ve bilinir bir sınavdır.

2) TOEFL sınavının yaratıcısı kim?
ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanmaktadır. ETS kâr amacı gütmeyen bir vakıf olarak Amerika'da faaliyettedir.

3) TOEFL hakkında detaylı bilgiyi nereden alabilirim?
ets.org adresinde bulunan elektronik ortamdaki Toefl iBT Tips (Toefl ipuçları) kataloğunu muhakkak incelemelisiniz. Sınav hakkında en detaylı bilgiyi birinci ağızdan öğrenirsiniz. Dilerseniz Discover Education Group şubelerinde Türkçe olarak hazırlanmış Toefl iBT Tips kitapçığını ücretsiz olarak alabilirsiniz.

4) TOEFL ne işe yarar, TOEFL belgesi nerelerde geçerlidir?
Dünyada 6000'den fazla üniversite resmi olarak kabul ettiğini açıklamıştır. Dünyadaki eğitim kurumlarınının ve şirketlerin neredeyse tamamı Toefl belgesini kabul etmektedirler. Toefl sınavından alacağınız skora göre birçok üniversiteye başvurabilirsiniz. Çalışanlar çalıştıkları şirketlerden dil tazminatı alabilirler. Hazırlık okumaktan muaf olabilirsiniz. Üniversite diplomanızın yanında en etkili kozunuz TOEFL belgeniz olacaktır.

5) TOEFL Sınavı'na kimler girebilir, kimler içindir?
TOEFL sınavının gerçek amacı akademik eğitim alacak kişilerin bilgi düzeylerini ölçmektir. Zaman içinde güvenilirliği ve dünyanın her tarafından ulaşılabilirliği sayesinde her alanda talep edilmeye başlanmıştır.Lisede okuyan her öğrencinin zaman kaybetmeden bu sınava hazırlanması kariyerleri için çok faydalı olacaktır.

Toefl sınav şartlarını yerine getirebilen herkes sınava girebilir. Yaş, cinsiyet, kıyafet gibi engellemeler bulunmamaktadır. Toefl sınavına ülkemizde ağırlıklı olarak lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile özel sektörde profesyonel çalışanlar katılmaktadır. Toefl sınavı her kesime farklı avantajlar sunmaktadır. Öğrenciler üniversite kabulü, master ve doktora için Toefl skorunu kullanırken, çalışanlarda dil tazminatı almak için bu sınavı kullanırlar.

6) Türkiye'de TOEFL iBT hangi şehirlerde yapılır, sınava nerelerde girilir?
ADANA, ANKARA, ANTALYA, ESKİŞEHİR, İSTANBUL, İZMİR illerinde yapılmaktadır. Bulunduğunuz bölgeye en yakın sınav merkezini ve sınav formatını veya sınav ücretini lütfen www.toefl.org resmi sitesinden kontrol ediniz.

Kullanıcı adı ve profil oluşturarak Toefl profilinize giriş yapmalısınız.Profil oluşturmak ücretsizdir. Profilinizi oluşturduktan sonra müsait sınav günlerini ve test merkezlerini görebileceksiniz. İstediğiniz Toefl test merkezini seçerek kayıt olabilirsiniz.

Whatsapp Destek
x
İletişime Geçmek İçin Hemen Tıklayınız
Whatsapp