TOEFL Sınavları - Türk Amerikan Derneği

TOEFL Sınavları

TOEFL Sınavları

 

Sınavlar Hakkında

 

TOEFL başta Amerika ve Kanada’da olmak üzere tüm dünyada geniş kapsamlı olarak kullanılan standartlaştırılmış bir testtir. Merkezi New Jersey de bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan sınav ana dili İngilizce olmayan adayların İngilizce yeterlilik seviyelerini ölçmek ve belgelemek için hazırlanmıştır. TOEFL sınav sonucu üniversiteye girişlerde, üniversite İngilizce hazırlık atlamada ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

TOEFL sınavına, İngilizce seviyesi B2 ve üzeri düzeyde olan herkes katılabilir. TOEFL, öncelikle üniversiteye yabancı dilde devam edecek, yurt dışında eğitim alacak, yüksek lisans yapacak ve doktora programlarına katılacak öğrenciler tarafından tercih edilmekle beraber iş dünyasında da işe giriş, statü-maaş artışı, performans değerlendirmelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca TOEFL sınavında geçme veya kalma kavramı olmadığı için İngilizce seviyesi düşük olanlar da katılabilirler.TOEFL PBT ve TOEFL IBT sınavları bulunmaktadır.

TOEFL PBT sınavının TOEFL IBT sınavından en önemli farkı; speaking bölümünün olmamasıdır. İngilizceyi konuşmaya alışmak pratik gerektirdiği için konuşmada sıkıntı çekenlerin TOEFL IBT sınavı yerine TOEFL PBT sınavına girmeleri daha uygundur. Ancak TOEFL PBT sınavını her üniversite kabul etmemektedir.  Bu yüzden TOEFL IBT sınavı daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer önemli fark ise TOEFL IBT internet üzerinden uygulanır, TOEFL PBT başta TOEFL IBT nin mevcut olmadığı yerlerde kağıt üzerinde uygulanır. Ayıca Toefl IBT sınavı ülkesine göre değişmekle beraber senede 30-40 defa yapılmakta iken Toefl PBT sınavı  ise yine ülkesine göre değişmekle beraber  yılda 6 defa yapılmaktadır.

Yazılı Test (Paper Based Test PBT)

Bilgisayarlı testin uygulanamadığı sınav merkezlerinde yapılır. Bu testte de  bilgisayarlı testte  ölçülen alanlar ölçülür ama bilgisayarlı testten daha çok sayıda soru içerir ve yazılı kısmın puanı test kısmından ayrı değerlendirilir. Sınav toplam 4 saat sürer. Listening, Structure, Reading ve Writing bölümlerinden oluşur. Alınabilecek en düşük puan 310 en yüksek puan ise  677 dir. Sınava başvuranın başvuru amacına göre puan hedefi değişiklik gösterebilir.

İnternet Üzerinden Test (TOEFL IBT Test)

2006 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sınav biçiminde gramer bilgisi bölümü kaldırılmış, ama yeni olarak  konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Dört bölümden oluşur: Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing). Alınabilecek en yüksek puan 120 en düşük puan ise 0 dIr. Sınava başvuranın başvuru amacına göre puan hedefi değişiklik gösterebilmektedir.

130 ülkede 8500'ü aşkın kolej, üniversite ve meslek kuruluşu TOEFL sınav sonuçlarını kabul etmektedir. Türkiye’de de İngilizce lisans ve yüksek lisans eğitimi veren devlet ve vakıf üniversiteleri belirli bir TOEFL puanını kabul etmektedir. Günümüzde TOEFL testi sonuçları özel sektörde İngilizce bilgisinin güvencesi olarak görülmektedir. Özellikle dil tazminat değerlendirmesi ve personel alımlarında da kullanılmaktadır.

Dünya çapında 165 ülkede 4.500 ‘ den fazla test merkezinde yılda 30 – 40 defadan fazla olarak olarak düzenlenen bu sınava istediğiniz kadar katılabilirsiniz.

Sınav süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.

TOEFL sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır. TOEFL sınav sonuçlarına göre eleman  alan kurum ve kuruluşlar bu sürenin aşıldığı durumlarda sınavın yenilenmesini tercih etmektedirler .

TOEFL IBT sınavına hazırlanmak için adayların upper-intermediate veya üstü düzeyde Genel İngilizce dil bilgisine sahip olmaları tercih edilir. TOEFL sınav hazırlık programlarında zaten belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olan öğrenciler taktik ağırlıklı bir sınav olan TOEFL’da performansı artırmayı amaçlayan bir eğitim anlayışıyla yetiştirilirler.

Eğitim sistemi, sınav sistemi ve stratejileri doğrultusunda uygulama içeriklidir ve Genel İngilizce çalışmaları içermez. Derslerin tamamı laboratuvarda uzman eğitmenler tarafından yapılmaktadır.

 

Whatsapp Destek
x
İletişime Geçmek İçin Hemen Tıklayınız
Whatsapp